یکی از ضد ایرانی‌ترین دولت‌ها در آمریکا روی کار می‌آید

۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ابوریحان

به گزارش گروه بین الملل مجمع ابوریحان، نصرت‌الله تاجیک کارشناس مسائل بین‌الملل دربه همراهره انتصابه همراهت اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و برکناری تیلرسون و جایگزینی پومپئو به جای وی و انتصاب «جینا هاسپل» به ریهست سازمان سیا خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که قطار اخراجی‌های دولت ترامپ همچنان بدون فرمان و ترمز در حال حرکت هست.

وی افزود: بعد از اخراج هستیو بنان یکی از مغزهای متفکر کابینه، همچنان گمانه‌زنی وجود داشت که تیلرسون هم برکنار شود.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا امروز سه‌شنبه به همراه اعلام خبر برکناری تیلرسون عنوان کرد که «مایک پومپئو» رئیس کنونی آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) از این پس به عنوان وزیر خارجه این کشور فعالیت می‌کند. پومپئو چه زمان فعالیت به عنوان نماینده کنگره و چه در منصب ریهست سیا گرایشات به شدت ضد ایرانی داشته هست.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین اعلام کرد که «جینا هاسپل» از افسران اطلاعاتی کهنه‌کار آمریکایی را به ریهست سیا منصوب کرده هست. وی در توییتر نوشت: «جینا هاسپل رئیس جدید سیا و اولین زنی خواهد بود که به این سمت انتخاب شده هست. تبریک به همه.»هاسپل که در سال ۱۹۸۵ به سیا پیوست، در فوریه ۲۰۱۷ به معاونت این سازمان منصوب شد.

*تیر خلاص را نامه تیلرسون زد

سفیر اسبق ایران در اردن در ادامه این گفت‌وگو به همراه بیان اینکه تیلرسون یکی از مشاوران اقتصادی ترامپ قبل از تشکیل دولت بود، یادآور شد: ولی اختلاف نظرش در مورد چند موضوع مهم سیهست خارجی به همراه ترامپ و عدم قبول وزارت خارجه آمریکا توسط ترامپ به این نحو که ترامپ اصلا به همراه وزارت خارجه کار نمی‌کرد و بسیاری از کارشناسان را به همراهزنشسته کرده بود، به نظر می‌آمد که نقطه مهم هستراتژیک سیهست خارجی آمریکا یعنی روسیه و کره شمالی به همراهلاخره کار دست تیلرسون می‌دهد.

تاجیک ادامه داد: اگرچه گفته می‌شود تیر خلاص را نامه تیلرسون دربه همراهره مسموم شدن جاسوس دوجانبه روس در لندن زد، در حالی که کاخ سفید اعلام موضع قطعی نکرده بود، تیلرسون معتقد بود که روسیه به همراهید مسئولیت را بپذیرد.

تاجیک ادامه داد: ترامپ همانطور که اعلام کرده بود اختلاف نظرهایی را به همراه تیلرسون دربه همراهره برجام داشت.عده‌ای معتقدند اقدام ترامپ مناسب نیست و خواهان هستند که به همراه مذاکره کار را جلو ببرند که جناح کبوترها بر این به همراهورند و برعکس جناح به همراهزها بر این اعتقادند که به همراهید شدت عمل به خرج داده شود به خصوص در مورد روسیه، کره شمالی و ایران.

این کارشناس مسائل بین‌الملل عنوان کرد: اختلاف تیلرسون و ترامپ دربه همراهره برجام به همراهعث شد که پای اروپا به میان بیاید و در بحث کره شمالی نیز پای چینی‌ها به وسط آمد. از قبل حدس زده می‌شد تیلرسون برکنار شود و ترامپ هم به فاکس نیوز گفته بود که احتمال می‌دهم تیلرسون تا آخر دولت همراهم نبه همراهشد.

وی به همراه اشاره به اظهارنظر تابستان گذشته تیلرسون دربه همراهره ترامپ و احمق خطاب کردن رئیس جمهور آمریکا توسط تیلرسون بیان کرد: بعد از آن شایعاتی بر سر زبه همراهن‌ها افتاد که تیلرسون برکنار خواهد شد ولذا به نظر می‌آمد که این دو نتوانند تا آخر دولت اول ترامپ ادامه دهند.

*ادامه دولت اول ترامپ در هاله‌ای از ابهام

تاجیک در عین حال گفت: البته ادامه دولت اول ترامپ نیز در هاله‌ای از ابهام هست، چرا که به همراه توجه به بحث دخالت روس‌ها در انتخابه همراهت آمریکا و ارتبه همراهطات ترامپ و روس‌ها به نظر می‌رسد این دولت تا انتها نرود و یا یک دوره‌ای به همراهشد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: بحث برکناری تیلرسون در ۶ ماه گذشته مطرح بوده و در همان زمان ۲ گزینه مطرح بود عده‌ای از نیکی هیلی حرف می‌گفتند که مواضع ضد ایرانی علنی داشت و برخی هم پومپئو را جایگزین تیلرسون می‌دانستند و در حال حاضر به همراه توجه به تغییرات کنونی به نظر می‌رسد که اگر سنا جانشینی خانم جینا هاسپل را برای سیا تأیید کند، یکی از ضد ایرانی‌ترین دولت‌ها در آمریکا روی کار خواهد آمد و در آن صورت به همراهر طراحی و نحوه برخورد به همراه ترامپ را بر دوش ما سنگین می‌کند.

وی افزود: سیهست خارجی ما به همراهید خیلی هوشمندانه از طریق هم پیمان سازی و بلوک بندی در این مدت به همراهقیمانده ترامپ، به همراه درایت بهترین طراحی را داشته به همراهشد.

سفیر اسبق ایران در اردن دربه همراهره آینده برجام نیز خاطرنشان کرد: همه برجام آمریکا نیست و این به طراحی‌های خودمان بستگی دارد که چگونه به همراه دنیا کار کنیم. برجام بدون آمریکا قابل اجرهست، البته سخت هست. الان بهترین کسانی که در کنار ما در برجام قرار دارند اروپا، روسیه و چین هستند که به همراه روسیه و چین در خیلی از مسائل مشکل نداریم، ولی در برخی مسائل به همراه اروپا دارای مشکل هستیم و به جای اینکه نگران برجام به همراهشیم، به همراهید نگران از دست دادن هم پیمانانمان به همراهشیم.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم