واکنش حرفگوی شورای نگهبه همراهن به حرفان اخیر رئیس جمهور

۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ابوریحان

عبه همراهسعلی کدخدایی در کانال تلگرامی خود نسبت به بخشی از حرفان روحانی در راهپیمایی ۲۲ بهمن واکنش نشان داد.

به گزارش گروه سیاسی مجمع ابوریحان، عبه همراهسعلی کدخدایی در کانال تلگرامی خود در مطلبی به همراه عنوان ‘ایضاح’ نوشت: دیروز در گرماگرم حضور پرشور مردم در راهپیمایی تجدید بیعت به همراه آرمانهای امام و انقلاب، رئیس جمهور محترم در بخش پایانی حرفرانی خود نکاتی را بیان کردند که عکس العمل‌هایی سریع را در بر داشت. برخی مردم همانجا به من اعتراض کردند، و شورای نگهبه همراهن را به همراهبت تایید بعضی نامزد‌ها سرزنش، که البته من از نظر جمعی شورای نگهبه همراهن دفاع کردم؛ و برخی دیگر سوال می‌کردند که ضرورت طرح بحث انتخابه همراهت آن هم حدود دو سال مانده به برگزاری انتخابه همراهت توسط رئیس جمهور محترم چیست؟ که صد البته برای این بخش من هم پاسخی نداشتم.

ایشان فرمودند: برگزاری انتخابه همراهت عامل ادامه حیات جمهوری اسلامی در ۳۹ سال گذشته بوده و ادامه دادند: از شورای نگهبه همراهن و سایر دست اندرکاران و نهاد‌ها می‌خواهم راه انتخابه همراهت را سهل کنند.

به همراه این گزاره من نیز موافق هستم، اما به شرط آنکه سهم هر کدام از نهاد‌ها برای این تسهیل روشن شود و همه نهاد‌ها خود را در هر شرایطی ملتزم به اجرای آن بدانند. سهم دولت در تهیه لوایح قانونی، سهم مجلس در تصویب قوانین کارآمد، سهم وزارت کشور در اجرای صحیح و به همراهلاخره سهم شورای نگهبه همراهن در اجرای دقیق نظارت بر انتخابه همراهت لازم هست به خوبی تبیین و از سوی همه پذیرفته شود. نه اینکه هر وقت نتیجه انتخابه همراهت به نفع ما بود آن را بپذیریم و در غیر این صورت به آن اعتراض نماییم. به خوبی در سال ۸۸ خاطرمان هست که چگونه برخی قانون را نادیده گرفتند و همه پرسی و رفراندم انتخابه همراهت را برنتابیدند و شیرینی انتخابه همراهت آن سال را به دهان همین مردم تلخ کردند. آیا در آن سال چهار صد نفر رای نداده بودند؟ بگذریم که برخی از آن افراد اکنون در دولت جناب روحانی حضور دارند.

اکنون که مجلس محترم در حال بررسی کارشناسی قانون انتخابه همراهت هست، امیدواریم هر چه زودتر به مرحله نهایی برسد تا ابهاماتی که در این قوانین وجود دارد و اینجانب از سال‌ها قبل برآن تاکید کرده ام، بر طرف شود و به همراهعث اجرا و نظارت هر چه شفاف‌تر انتخابه همراهت شود.

رییس جمهور محترم همچنین پیشنهادی را مطرح فرمودند که به نظر می‌رسد کارشناسی نشده به همراهشد، چون که کاربرد اصل ۵۹ برای همه آشنایان به حقوق اساسی معلوم هست و نیاز به بحث بیشتر ندارد. اصل ۵۹ مربوط به اعمال اختیارات قوه مقننه هست. شاید آقای رئیس جمهور به همراه اصلی دیگری آن را اشتبه همراهه کرده اند! البته به همراهید بدانیم که قانون اساسی ظرفیت‌های متنوعی در حوزه‌های مختلفی دارد که ما هم نگرانیم چرا این ظرفیت‌ها به درستی به کار گرفته نمی‌شوند.

 

مثلا چرا نبه همراهید سوال و هستیضاح در رویکرد مجلس محترم وجود داشته به همراهشد. فارغ از نتیجه، شاید سوال از مقامات اجرایی این فرصت را برای آن‌ها بوجود آورد تا برخی دلائل کمبود‌ها و احیانا ناکارآمدی‌ها را، بدون توجه به مسائل سیاسی توضیح دهند و مردم نیز از مشکلات موجود مطلع شوند.

 

ما معتقدیم قانون_اساسی مجموعه‌ای واحد و به هم پیوسته هست که تمام اصول آن به همراهید توسط مقامات و مسئولین کشور رعایت شود و بی اعتقادی به بخشی از آن به تعبیر رییس جمهور محترم، افراد را از مدار انقلاب خارج می‌کند و آن‌هایی که پیاده شدند به دلیل همین عدم اعتقاد و التزام به قانون_اساسی بوده و لاغیر. آن‌هایی که پیاده شدند به دلیل آن بود که قانون_اساسی را تفسیر به رای نموده و اعلام می‌کردند برخی از اصول آن را قبول ندارند.

 

شورای_نگهبه همراهن این نظر شما را که نظر صحیحی نیز می‌به همراهشد اجرا کرده هست و جنابعالی هم تایید می‌فرمایید؛ آنان که به قانون اساسی اعتقاد و التزام ندارند، انقلابی نیستند و نمی‌توانند در پست‌های سیاسی قرار گیرند. جمله‌ای منسوب به انشتین هست که می‌گوید: آنان که گاهی به نعل می‌زنند و گاهی هم به میخ، عاقبت چکش واقعیت روی انگشتان آن‌ها می‌خورد. امید آنکه در اجرای قوانین و مخصوصا قانون اساسی از این افراد نبه همراهشیم.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم