نخستین المپیاد جهانی فناوری‌نانو به پایان رسید/ تیم ایرانی رتبه اول بخش کسب‌وکار

۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ابوریحان

به گزارش گروه دانشگاه مجمع ابوریحان، اولین المپیاد بین المللی فناوری‌نانو به همراه معرفی برندگان رقابت‌ها به کار خود خاتمه داد. مراسم اختتامیه نخستین المپیاد بین المللی فناوری‌نانو صبح روز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ در پارک فناوری‌پردیس برگزار شد.

در ابتدای مراسم، علی بیت‌اللهی، مدیر کمیته راهبری المپیاد از تیم‌ها شرکت‌کننده برای ۵ روز تلاش و کار گروهی در این رقابت‌ها تشکر کرد. بیت‌اللهی پروژه‌ها و چالش‌های مطرح شده در این المپیاد را در سطح به همراهلایی توصیف کرد و از سوی دیگر ایده‌های مطرح شده توسط تیم‌ها برای رفع این چالش‌ها را بسیار جالب توجه دانست.

 

وی گفت که این ایده‌ها به‌صورت مستقیم به همراه چالش‌های مطرح شده مرتبط بودند. این ایده‌ها به همراه توجه به دوره‌ها و کارگاه‌های مربوط به تجاری‌سازی و راه‌اندازی شرکت، می‌تواند از حالت ایده آزمایشگاهی به صنعتی تبدیل شود.

 

به اعتقاد بیت‌اللهی یکی از اهداف این المپیاد، کمک به شرکت‌کنندگان خلاق برای خارج کردن این ایده‌ها از حالت ذهنی و پیاده‌سازی آن در مقیاس صنعتی هست. از جمله نکات مثبت این المپیاد، کار تیمی و گروهی شرکت‌کنندگان بود که موجب هم‌افزایی در ایده‌پردازی و پیاده‌سازی ایده‌ها برای حل چالش‌های این المپیاد شد. 

 

بیت‌الهی در ادامه افزود: همین کار تیمی می‌تواند بعد از پایان المپیاد نیز برای حل چالش‌های موجود در جهان به کمک شرکت‌کنندگان بیاید.

آندره هاسه که به نمایندگی از اتحادیه اروپا در این دوره از المپیاد حضور داشت، حرفرانی کوتاهی دربه همراهره این المپیاد داشت که در آن ضمن تشکر از تیم‌ها برای تلاش و همتی که داشتند، به اهمیت نیروی انسانی و ارتقاء آن‌ها پرداخت و دوره‌ها و کارگاه‌های برگزار شده در این المپیاد را در مسیر آموزش نیروی‌های انسانی دانست.

 

در ادامه آلن تانگ هستاد دانشگاه ملی تایوان به جایگاه حرفرانی دعوت شد. تانگ فضای موجود در المپیاد را بسیار صمیمی توصیف کرد به‌طوری که در طول اقامت خود در ایران، به‌خوبی به همراه دیگر تیم‌ها ارتبه همراهط برقرار کرده هست. به اعتقاد تانگ فضای صمیمی و دوستانه در این رقابت‌ها به حدی بود که او افراد تازه‌ای به جمع دوستان خود افزوده هست. تانگ یکی از نقاط قوت این المپیاد را کیفیت به همراهلا کارگاه‌های آموزشی آن شمرد و در ادامه از تیم پشتیبه همراهنی و برگزارکنندگان این دوره تشکر کرد دقت به همراهلا و نظم موجود در این المپیاد را ماحصل فعالیت‌های تیم پشتیبه همراهنی دانست.

 

در ادامه مائوکن وو از موسسه فیزیک سینسیا آکادمی در تایوان به حرفرانی پرداخت. به اعتقاد مائوکن وو زمان مورد نیاز برای آمادگی تیم‌ها کم بود، اما در همین زمان اندک نیز شرکت‌کنندگان نشان دادند که برای چنین چالش سنگینی آمادگی دارند. وی این دوره از المپیاد را فرصت مناسبی برای محک زدن توامندی شرکت‌کنندگان دانست و سطح چالش‌های مطرح شده را برای آزمودن توانمندی شرکت‌کنندگان مناسب دانست.

 

پروفسور کونگ شین از اعضاء کمیته راهبری نخستین المپیاد نانو و نماینده تیم کشور کره جنوبی نیز فناور‌ی‌نانو را ابزاری قدرتمند برای مقابله به همراه چالش‌های جهانی دانست که می‌توان از آن برای ارائه رهیافت‌های جدید به‌منظور حل مشکلات جهانی هستفاده کرد. وی در ادامه از تلاش‌های ستاد توسعه فناوری‌نانو برای برگزار این المپیاد در سطح جهانی تشکر کرد.

تیم‌های برتر نخستین دوره المپیاد جهانی فناوری‌نانو در چهار بخش معرفی شدند که اسامی تیم‌ها به قرار ذیل هست:

در بخش نوآوری: ریچارد نوح از کره‌جنوبی، رتبه اول و جایزه ۲۰۰۰ یورویی را دریافت کرد

در بخش علم و فناوری: تیم مالزی، رتبه اول و جایزه ۲۰۰۰ یورویی را دریافت کرد

در بخش کسب و کار: تیم نانیت از ایران رتبه‌اول و جایزه ۲۰۰۰ یورویی را دریافت کرد

در بخش کلی: تیم تایوان رتبه اول و جایزه ۳۰۰۰ یورویی را دریافت کرد.

پس از معرفی تیم‌های برتر علی بیت‌الهی از حضور تیم‌های روسیه و نمایندگان اتحادیه اروپا تشکر کرد و تلاش‌های آن‌ها را در این رقابت‌ها ستود. وی اظهار امیدواری کرد که تجربه حضور در این المپیاد بتواند به شرکت‌کنندگان کمک کند تا در رویداد‌های آتی و چالش‌های پیشرو موفق‌تر به همراهشند.

المپیاد فرصتی برای ایجاد ارتبه همراهط میان محققان مستعد

سرگر از مربیان تیم روسیه که در شرکت روسنانو (Rusnano) فعالیت دارد این المپیاد را یک رویداد پیشرو در حوزه فناوری‌نانو دانست و اظهار امیدواری کرد که چنین رویداد‌هایی به صورت مستمر برگزار شود. وی فضا صمیمی حاکم براین رقابت‌ها را فرصتی مغتنم برای ایجاد ارتبه همراهط میان گروه‌های تحقیقاتی مختلف دانست که می‌تواند فرصت‌های هم‌افزایی بیشتری در آینده ایجاد کند. سرگر معتقد هست این المپیاد به موضوع آب و محیط‌زیست پرداخت که جزء چالش‌های جهانی محسوب می‌شود. این چالش‌ها تنها به همراه همکاری میان افراد و گروه‌های مختلف قابل حل هست که چنین المپیادی می‌تواند بستری مناسب برای ایجاد ارتبه همراهط میان افراد به همراهشد

برنامه‌ریزی دقیق و منظم در برگزاری المپیاد

پروفسور شین نظم حاکم بر این رقابت‌ها را عالی توصیف کرد و اظهار امیدواری کرد که در دوره‌های بعدی کشور‌ها و تیم‌های بیشتری حضور داشته به همراهشند تا افزایش تعداد شرکت‌کننده‌ها، علاوه بر افزایش سطح رقابت‌ها، فرصت‌های بیشتری برای همکاری ایجاد شود. وی از برنامه‌ریزی دقیق کمیته اجرایی به ویژه ستاد توسعه فناوری‌نانو برای برگزاری نخستین المپیاد بین المللی فناوری‌نانو تشکر کرد.

پروفسور وو نیز معتقد بود که هر چند این اولین المپیاد در حوزه فناوری‌نانو هست و، اما هماهنگی‌ها در طول رقابت‌ها قابل تقدیر بود. تانگ نیز اجرای چنین المپیادی را که ۵ روز به طول انجامید کاری دشوار می‌داند که نیاز به هماهنگی‌ها زیادی دارد که به‌نظر می‌رسد تیم اجرایی به خوبی از عهده آن برآمده هست.

رتبه‌ای نیاوردیم، ولی بسیار آموختیم

تونی بوریگداف از آلمان که تیم آن‌ها موفق به دریافت رتبه‌ای در این رقابت‌ها نشد معتقد هست که آموزش‌های خوبی در این المپیاد دیدم که برای ما درس‌آموز بود. به اعتقاد تونی تجربه‌ای به‌دست آمده در این چالش برای وی یکی از مهمترین دستاورد‌های حضور در این المپیاد بود. هرچند فرصت کمی برای آمادگی به‌منظور شرکت در این رقابت‌ها داشتیم، اما در همین فرصت اندک نیز تلاش کردیم تا خود را به سطح مطلوب برسانیم. وی چالش‌های مطرح شده را دشوار خواند، اما این که موضوعات آب و محیط‌زیست به‌عنوان هسته اصلی چالش‌ها انتخاب شده بود را ستود، چرا که این دو مسئله از جمله مسائل بسیار مهم جهانی هست. یافتن دوستان صمیمی را از جمله نکات جالب توجه در این رقابت‌ها دانست.

ایران، موفق در بخش کسب و کار

پوریا پردیش از دانشگاه فردوسی مشهد که در تیم نانیت ایران حضور داشت و رتبه برتر در بخش تجاری‌سازی و کسب و کار را به‌دست آورده معتقد هست که سطح چالش‌های مطرح شده بسیار به همراهلا بود. برخی تیم‌ها پیش از رقابت‌ها به همراه امکانات بیشتری مراحل اماده‌سازی را طی کرده بودند، اما در بخش کسب و کار ما موفق به کسب رتبه اول شدیم.

تیم یک نفره، برنده رقابت نوآوری

ریچارد نوح از کره جنوبی را می‌توان متمایز از دیگران دانست چرا که وی به تنهایی نمایندگی تیم کره‌جنوبی را یدک می‌کشید. او موفق به دریافت رتبه اول در بخش نوآوری شد. نوح در مصاحبه‌ای که بعد از دریافت جایزه داشت گفت که سطح رقابت‌ها بسیار به همراهلا بود و او خوشحال هست که موفق شده در جایگاه اول بخش نوآوری قرار گیرد.

سعید سرکار در پایان مراسم اختتامیه به تشریح توانمندی ۹ تیم شرکت‌کننده در این رقابت‌ها پرداخت و یکی از اهداف این المپیاد را ترغیب شرکت‌کنندگان برای تجاری‌سازی نوآوری‌ها و ایده‌ها دانست. دوره‌های آموزشی برای تشکیل شرکت در موضوع آب و محیط‌زیست را از جمله نقاط قوت این المپیاد شمرد که می‌تواند به توسعه فناوری‌نانو در حوزه آب و محیط زیست کمک کند.

وی در ادامه به تشریح جایگاه ایران در جهان در حوزه فناوری‌نانو پرداخت و کسب رتبه چهارم جهان در تولید علم را گام بزرگی در مسیر توسعه فناوری‌نانو در ایران دانست. ۱۷۸ شرکت و ۴۰ محصول تایید شده از جمله دستاورد‌ها یک دهه فعالیت ستاد توسعه فناوری‌نانو دانست که به همراه صادرات این محصولات به ۴۵ کشور جهان، فرصت‌های تازه‌ای برای تولید ثروت از فناوری‌نانو بوجود آمده هست. اسپانیا، کره‌جنوبی، آلمان، روسیه، کشور‌های آفریقایی و آمریکای لاتین را از جمله به همراهزار‌های هدف نانومحصولات ایرانی شمرد.

 

سرکار ضمن اشاره به ظرفیت و توان علمی و فناوری در ایران، توسعه صنعتی فناوری‌نانو را از جمله اهداف ستاد فناوری‌نانو دانست.

 

وی حوزه سلامت را یکی از حوزه‌هایی دانست که بیشترین دستاورد‌های فناوری‌نانو را به خود اختصاص داده هست. موفقیت‌های صنعتی تنها به بخش سلامت محدود نمی‌شود، نانومحصولات متعددی نیز در حوزه نساجی و ساختمان توسط شرکت‌های ایرانی به به همراهزار عرضه شده هست. وی در پایان اظهار امیداوری کرد که شرکت‌ها نسبت به ایده‌های مطرح شده در این المپیاد توجه بیشتری داشته به همراهشند تا این ایده‌ها فرصت تجاری‌سازی پیدا کنند.

نخستین المپیاد بین المللی فناوری‌نانو، عصر یکشنبه به همراه اعطاء گواهینامه‌ها به شرکت‌کنندگان به کار خود پایان داد.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم