«فلسفه تمدن نوین اسلامی» روانه به همراهزار شد

۲۴ دی ۱۳۹۶ ابوریحان

کتاب «فلسفه تمدن نوین اسلامی» دربرگیرنده درس‌گفتارهای حجت الاسلام رضا غلامی رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا، توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.

به گزارش گروه فرهنگی مجمع ابوریحان، تبدیل هستعداد از مرحله به همراهلقوه به مرحله به همراهلفعل، آن هم در یک درجه مقبول، کار ساده‌ای نیست و قطعا نیازمند برنامه ریزی و مجاهدت شبه همراهنه روزی و طولانی هست؛ بنابراین ساده انگاری هست اگر تصور شود ارائه فهرستی از قابلیت‌های تمدن سازی به معنای وجود زمینه‌های کاملا آماده برای ورود سریع به مسیر تمدن سازی هست. به همراهید توجه نمود که شکل گیری تمدن نوین اسلامی، یک هدف بسیار بزرگ و به غایت پیچیده و پرمعارض هست که بر فرض فراهم شدن مقدمات لازم و همچنین رفع موانع، در آینده به تدریج قابل تحقق هست.

دکتر رضا غلامی در پیشگفتار این کتاب آورده هست: «تمدن نوین اسلامی یکی از مبه همراهحث روز و بسیاری جدی هست که طی سال‌های اخیر ذهن بسیاری از اندیشمندان را به خود مشغول ساخته هست. البته در این بین هستند کسانی که به همراه انکار ظرفیت‌های منحصر به فرد اسلام ناب برای تمدن سازی و یا متعارض دانستن تمدن سازی به همراه اهداف اسلام، خود و دیگران را از ورود به این ساحت محروم می‌کنند ولیکن این بحث از چنان منطق قوی‌ای برخوردار هست که بتواند ضمن دفاع از خویش، نظر مخاطبه همراهن فرهیخته و عمیق بین را به خود معطوف نماید…سال ۱۳۹۴ بود که ایده برگزاری هفته علمی تمدن نوین اسلامی به ذهن اینجانب رسید و از همفکرانم درخوهست نمودم تا به همراه طراحی و تاسیس تمدن نوین اسلامی، فرصت بحث و گفتگوی اندیشمندان حوزه و دانشگاه را در این میدان فراهم کنند…

در دو سال پی در پی هفته علمی تمدن نوین اسلامی برگزار شد و بیش از ۱۵۰ عنوان مقاله علمی اعم از خوب و متوسط منتشر گردید، لکن هرچه جلوتر رفتیم، خلا وجود یک تفکر منسجم و روشن در این زمینه که بتواند به بحث‌های مرتبط به همراه تمدن نوین اسلامی جهت بدهد بیشتر هویدا شد. ابتدا به دنبه همراهل تقاضا از یکی از دوستان حوزوی یا دانشگاهی برای تدوین یک اثر بنیادی در این زمینه بودم لکن تصور کردم اگر خودم این کتاب را تدوین کنم به دلیل سابقه مطالعاتی در این عرصه، زمینه شکل گیری تفکر مورد نظر سریع‌تر فراهم خواهد شد. به همراه این وجود به دلیل ضیق وقت تصمیم گرفت به جای تالیف کتاب، ۱۰ جلسه درسگفتار برگزار نمایم و حاصل این درس گفتار‌ها را منتشر کنم.

بر همین اساس طرحی را تهیه کردم و پس از مشورت به همراه برخی اساتید، درس گفتار‌ها در محل خانه اندیشمندان علوم انسانی به صورت هفتگی در بهار و تابستان سال ۱۳۹۶ و به همراه حضور شماری از دانش پژوهان علاقه‌مند برگزار شد.»

درس گفتار‌های «فلسفه تمدن نوین اسلامی» طی ۱۰ جلسه برگزار شد و در هر جلسه به موضوعات مختلفی پرداخته هست.

موضوعات جلسات به ترتیب شامل: مفهوم و مولفه اصلی تمدن، ضرورت، تمایزات، تعریف و مراحل تمدن نوین اسلامی، تعریف، مختصات و مراحل تمدن نوین اسلامی، ادوار تاریخی تمدن اسلامی و نسبت تمدن تاریخی و تمدن نوین، انسانِ در طراز تمدن نوین اسلامی، هویت و تمدن نوین اسلامی، فناوری و تمدن نوین اسلامی، فلسفه اسلامی و تمدن نوین اسلامی، فقه و تمدن نوین اسلامی و اندیشه سیاسی و تمدن نوین اسلامی شده هست.

همچنین ضمیمه این کتاب در بخش پایانی به همراه موضوع «بررسی امکان شکل گیری تمدن نوین اسلامی به همراه محوریت ایران» آمده هست.

کتاب «فلسفه تمدن نوین اسلامی» دربرگیرنده درس گفتار‌های حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضا غلامی رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا در ۲۴۸ صفحه، توسط انتشارات سوره مهر، زمستان ۱۳۹۶ منتشر شده هست.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم