زنگ خطر اقتصاد ایران توسط برجام

۲۶ فروردین ۱۳۹۷ ابوریحان

گروه دانشگاه مجمع ابوریحان-صادق هدایتی*؛ پس از توافق هسته‌ای، لغو تحریم‌ها یکی از سیهست‌های دولت یازدهم، اعتماد سازی تولیدکنندگان خارجی و سرمایه گذاران داخلی برای سرمایه‌گذاری در به همراهزار‌های جمهوری اسلامی ایران بود.

این سیهست به همراه تمام کم و کهستی‌هایش تا حدودی اجرایی شد و تراز سرمایه‌ای را دچار مشکل کرد. تراز سرمایه‌ای یعنی واردات و صادرات از مقوله سرمایه، حال اگر هر کدام از این دو طرف ترازو (صادرات و واردات) سرمایه کمتر یا بیشتر به همراهشد، یک نوع زنگ خطر پیش آمده هست.

به همراه اعتماد سازی‌ها و ورود سرمایه تولیدکنندگان خارجی به ایران، این ترازو به سمت واردات سرمایه سنگینی کرد و مانند اتفاقی که در آسیای جنوب شرقی افتاد، ببر‌های آسیایی (کره، مالزی، اندونزی و…) دچار مشکل شدند، یعنی این کشور‌ها پول‌های فراوان سرمایه‌گذاری خارجی در کشورشان ایجاد شده بود، این سرمایه به یکبه همراهره از کشور‌های نامبرده خارج شده و فروپاشی شکل گرفت و هنوز هم نتوانسته‌اند اقتصاد خود را احیاء کنند.

حال پس از برجام و روی کار آمدن دولت ترامپ و احتمال خروج آمریکا از برجام، میتوان برآورد کرد که تولیدکنندگان خارجی که نگران سرمایه خود هستند به همراه خارج کردن سرمایه و سرمایه‌گذاران داخلی به همراه خرید ارز و خارج کردن ارز کشور به همراهعث رقم زدن اتفاقات حاضر و افزایش قیمت نجومی دلار شده‌اند و زنگ خطر بزرگ اقتصاد ایران را از راه برجام به صدا درآورده‌اند.

 

صادق هدایتی-دانشجوی اقتصاد دانشگاه پیام نور بجنورد

انتشار یادداشت‌های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط «مجمع ابوریحان» نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه‌ها و فعالین دانشجویی هست.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم