در رفتگی مکرر کشکک زانو و درمان آن دانلود كتاب آموزش

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ ابوریحان


[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر هست. ]در رفتگی مکرر کشکک زانو و درمان آن:

کشکک زانو یا پاتلا، یکی از سه هستخوان تشکیل دهنده مفصل زانو هست. هر کدام از این هستخوان‌ها در سطح تماسشان به همراه یکدیگر دارای لایه محافظی از غضروف هستند. همچنین کشکک زانو در میان یک تاندون قرار دارد. این تاندون عضلات چهارسر ران را به هستخوان درشت نی (تیبیا) در پایین زانو متصل می‌کند.


در رفتگی مکرر کشکک زانو


در رفتگی مکرر کشکک Recurrent dislocation of patella به وضعیتی میگویند که در آن هستخوان کشکک بیش از یک به همراهر در برود. این بیماری در دختران شایعتر از پسران هست.

هستخوان کشکک در وضعیت آناتومیک خود در جلوی زانو به همراه پایین ترین قسمت هستخوان ران(کندیل های هستخوان ران) مفصل میشود. در رفتگی کشکک وضعیتی هست که در آن هستخوان کشکک ار محل اصلی خود در جلوی کندیل های هستخوان ران جابجا میشود. به همراهید توجه داشته به همراهشید که در رفتگی کشکک به همراه در رفتگی زانو متفاوت هست. دررفتگی زانو یک آسیب بسیار بزرگتر از در رفتگی کشکک بوده و در آن ارتبه همراهط آناتومیک هستخوان درشت نی و ران به هم میخورد.


در رفتگی مکرر کشکک زانو

نیمه در رفتگی وضعیتی هست که در آن کشکک در محل اصلی خود منحرف شده ولی فورا به جای خود برمیگردد. در در رفتگی برگشتن کشکک به محل آناتومیک خود بصورت یک حرکت مستقل و جداگانه و معمولا به همراه رهست و مستقیم کردن زانو ایجاد میشود. این جاافتادن میتواند چند ثانیه و یا حتی چند ساعت بعد از دررفتگی به همراهشد.

وقتی یک به همراهر هستخوان کشکک در میرود احتمال در رفتگی های بعدی آن به همراهلا و حدود ۵۰ درصد هست. دو به همراهر در رفتن هستخوان کشکک احتمال دررفتگی بعدی را به ۸۰-۷۰ درصد افزایش میدهد.

بعد از یک به همراهر در رفتگی هستخوان کشکک پرده به همراهفتی که در سمت داخلی هستخوان کشکک قرار داشته و به آن رتیناکولوم داخلی میگویند پاره میشود. در بسیاری اوقات این پرده بصورت مناسبی بهبود نیافته و شلی در آن بوجود میاید که زمینه را برای در رفتگی های بعد فراهم میکند.

اولین در رفتگی کشکک ممکن هست بر اثر ضربه شدیدی به زانو به همراهشد ولی در رفتگی های بعدی به همراه ضربه همراهت به همراه شدت کمتری ایجاد میشوند.


در رفتگی مکرر کشکک زانو

رتیناکولوم داخلی در تصویر مشاهده می شود.

به همراه ما در ادامه مطلب همراه به همراهشید تا در مورد علت آن و روش درمان آن آشنا شوید:
[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر هست. ]

دکتر مهران سلیمانهامتخصص ارتوپدی – فوق تخصص جراحی زانو- دانشیار گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی گیلان – عضو انجمن جراحان زانو و آسیب های ورزشی
[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر هست. ]

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم