در برابر یک «بیانیه به همراهلفور» جدید قرار گرفته‌ایم

۱۶ آذر ۱۳۹۶ ابوریحان

رئیس پارلمان لبنان، تصمیم‌های احتمالی دولت آمریکا علیه قدس را به بیانیه به همراهلفور انگلیس تشبیه کرد.

به گزارش گروه بین الملل مجمع ابوریحان، نبیه بری رئیس پارلمان لبنان در واکنش به تصمیم احتمالی دولت آمریکا علیه قدس اعلام کرد: ما در برابر یک بیانیه به همراهلفور جدید هستیم که به حساب مسأله فلسطین، زمینه را برای قرارداد قرن آماده می‌کند.

بیانیه به همراهلفور نامه‌ای بود که در ۲ نوامبر ۱۹۱۷ از سوی «آرتور جیمز به همراهلفور» وزیر خارجه وقت انگلیس خطاب به «والتر روتشیلد» سیهستمدار یهودی‌تبه همراهر و عضو مجلس عوام انگلیس نوشته شد و در آن بر موضع مثبت دولت انگلیس برای «ایجاد خانه ملی برای یهودیان در سرزمین فلسطین» تاکید که همین نامه سرآغاز تلاش برای تاسیس رژیم صهیونیستی شد.

در پی جنگ ۱۹۴۸، رژیم صهیونیستی بخش غربی شهر قدس را به اشغال خود درآورد و اردن بخش شرقی شهر، شامل شهر محصور قدیمی، تحت کنترل گرفت.

نخستین طرح شهرک سازی قدس ۱ سال پس از اشغال آن ارائه شد. در این طرح، سیهست پیوند دادن میان نقاط مسکونی صهیونیستی و جداسازی واحدهای مسکونی فلسطینی‌ها و ایجاد حصار در اطراف شهر از طریق شهرک‌سازی، درنظر گرفته شده بود.

در ابتدای دهه ۱۹۸۰ (میلادی)، رژیم صهیونیستی در اقدامی غیر قانونی، هر دو بخش قدس شرقی وغربی را به صورت واحد، جزء خاک خود حساب می‌کند، ولی شورای امنیت سازمان ملل متحد، این تصمیم را غیر قانونی اعلام کرده و به همراه صدور قطعنامه ۴۷۸ شورای امنیت این اقدام را محکوم کرده هست و خوهستار به همراهزپس‌دهی قدس شرقی به فلسطینیان می‌به همراهشد. تل‌آویو تاکنون از تبعیت از این قطعنامه، امتناع کرده هست.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم