تندیس اسکار

۲۲ شهریور ۱۳۹۶ ابوریحان

تندیس اسکار به عنوان یکی از شناخته شده ترین جوایز دنیا شناخته می شود که از سال ۱۹۲۹ در دستان بزرگترین فیلم سازان تاریخ قرار گرفته هست.
کمی پس از شکل گیری آکادمی علم و هنر سینما در سال ۱۹۲۷، این سازمان نو پا در سالن کریستال هتل بیلتمور واقع در مرکز شهر لس آنجلس مراسم شامی برگزار کرد تا اهداف خود را تعیین کند. در میان موضوعاتی که در آن شب مورد بحث قرار گرفت این بود که چگونه میتوان به شایستگی قدردان افتخاران و دستاورد های فلیم سازی بود و در نتیجه انگیزه رسیدن به جایگاهی خوب در تمام جوانب تولیدات سینمایی به حد عالی رساند.
به همراه توافق برای در نظر گرفتن یک جایزه ی سالیانه، این گروه تمام توجه خود را بر ساخت تندیس یک جایزه مناسب و به همراه شکوه متمرکز کرد. مدیر هنری MGM به نام سیدریک گیبونز، تندیس طراحی کرد که در آن یک شوالیه در حالیکه شمشیر یک جنگجوی جنگ های صلیبی را دست داشت، در حلقه فیلم ایستاده بود. این اکادمی جورج هستندلی تندیس ساز اهل لس انجلس را به کار گماشت تا به این طرح در سه بعد تحقق ببخشد. و پیدایش مشهورترین تندیس دنیا این گونه بود.
شوالیه ای به نام اسکار

بنابراین اولین مهمانی اعطای جوایز در شانزدهم ماه مه سال ۱۹۲۹ در سالن هتل رزولت هالیوود به همراه حضور ۳,۰۴۸ تندیس برگزار شد. در هر ژانویه، تندیس های اضافی طلایی رنگ و جدید توسط هنر های زیبه همراهی ریخته گری پولیش تالیکس در دره هادسون نیویورک قالب گیری و ساخته می شوند. جایزه اسکار دارای ۳۴٫۲۹ cm ارتفاع و ۳٫۸ kg وزن دارد. حلقه ی فیلم دارای پنج پره چرخ می به همراهشد که نشانگر پنج شاخه اصلی آکادمی یعنی هنرپیشه ها، تولید کنندگان، کارگردان ها، تکنسین و نویسندگان هست. اگرچه شکل تندیس اسکار همچنان مطابق به همراه طرح اولیه هست اما در سال ۱۹۴۵ سایز این تندیس تغییر داده شد و به حالت هستاندارد امروزی در آمد.
این تندیس به طور رسمی، جایزه شایستگی آکادمی نامیده شده و بیشتر به همراه نام مستعار خود یعنی جایزه ی اسکار نامیده می شود. در حالیکه منشأ این نامگذاری مشخص نیست، یک دهستان معروف می گوید که مارگارت هریک کتاب دار آکادمی ( و مدیر اجرایی نهایی) ، نخستین به همراهر که این تندیس را دید متوجه شبه همراههت بیش از اندازه ان به همراه عموی خود به نام اسکار شد. آکادمی نام مستعار اسکار را تا سال ۱۹۳۹ نپذیرفت اما تا سال ۱۹۳۴ این نام به قدری شناخته شده بود که نقاش هالیوود سیدنی اسکولسکی، در یکی از آثار خود برای اولین برنده بهترین به همراهزیگر زن کاترین هپبورن از آن هستفاده کرده هست.

کالاهایی که در به تحقق رساندن این رویا به کار برده شده هست
این تندیس ها از جنس برنز بوده و در پوششی از طلای ۲۴ عیار قرار گرفته اند. به دلیل کمبود فلز در دوران جنگ جهانی دوم، این آکادمی از اشکال گچی به جای تندیس های فلزی و روکش طلا هستفاده کرد.
دستاورد های فیلم سازی در ۲۵ گروه منظمدر بیست و ششم ماه فوریه ۲۰۱۷ در ارائه هشتاد و نهمین جایزه اسکار و در تئاتر دالبی در مرکز هالیوود و هایلند برگزار می شود. درحالیکه این آکادمی تا زمان به همراهزکردن پاکت ها در شب جایزه اسکار، نمی داند که قرار هست چند تندیس اسکار را اعطا نماید.

اگرچه تعداد دسته بندی ها از پیش تعیین شده هست، احتمال ادغام و گیرندگان چندگانه پیش بینی دقیق تعداد تندیس های در حال اعطا را غیر ممکن می شازد. همانطور که در سال های پیش جوایز مازاد در آکادمی نگهداری شدند تا در سال آینده هستفاده شوند.
بیش از ۸۰ سال پس از آن گردهمایی در هالیوود موفقیت اسکار به عنوان نماد دستاورد های فیلم سازی به احتمال زیاد افرادی که در آن مراسم شام مانند سدریک گیبونز حضور داشتند را متحیر ساخت.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم