تعطیلی کارخانه‌ها در دولت تدبیر و امید تمامی ندارد!/ حمایت جریان دانشجویی از کارگران بلاتکلیف کارخانه «متالورژی پودر»

۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ابوریحان

 

دهستان تعطيلي كارخانه ها در دولت تدبير و اميد تمامي ندارد/ حمايت جريان دانشجويي از كارگران بلاتكليف كارخانه «متالورژی پودر»

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه مجمع ابوریحان، مهدیه حسینی نسب* بعد از شکل‌گیری دولت تدبیر و امید شاهد شدت گرفتن اعتراضات کارگری و تعطیلی کارخانه‌ها بودیم تا آنجایی که برخی از کارخانه‌های صاحب‌نام کشور تعطیل و به همراه به همراه کاهش تولید همراه شدند؛ اما گویا دهستان تعطیلی برند‌های قدیمی و پرسابقه اقتصاد ایران در دولت تدبیر و امید تمامی ندارد و تقریبه همراه می‌توان گفت که در سال‌های گذشته و بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید عادت کرده‌ایم که هر روز خبر تعطیل شدن یکی از بنگاه‌های بزرگ اقتصادی کشور را بشنویم.

این اتفاقات در شرایطی طی چند سال گذشته رخ داد که هیچ کس فکرش را هم نمی‌کرد که به همراه و روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، اقتصاد ایران به ویژه در بخش تولید در چنین وضعیتی قرار بگیرد.

علیرغم اینکه دولت به همراه شعار‌های بهبود معیشت مردم و بهتر شدن اوضاع اقتصادی روی کار آمد؛ اما در این چند سال وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم نه تنها بهتر نشد؛ بلکه اقتصاد ایران به چنان رکودی دچار شد که به گواه اکثر اقتصاددانان و فعالان اقتصادی نمونه آن در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بی‌سابقه بوده هست.

 

دهستان تعطيلي كارخانه ها در دولت تدبير و اميد تمامي ندارد/ حمايت جريان دانشجويي از كارگران بلاتكليف كارخانه «متالورژی پودر»
یکی از کارخانه‌هایی که اخیرا درگیر مشکلات اقتصادی شده، مجتمع متالورژی پودر ایران در شهرک صنعتی قزوین و تنها تولید کننده پودر آهن در ایران و خاورمیانه هست.

این شرکت که واقع در شهرصنعتی البرز قرار دارد، روزی به همراه حدود  ۱۵۰ نفر نیرو فعالیت و به همراهلغ بر ۲۰۰ نوع قطعه اعم از آهنی و برنزی تولید می‌کرد، محصولات این شرکت جهت مصرف در صنایع غذایی (تیغه و شبکه چرخ گوشت)، خودروسازی (انواع روتور، هستاتور درپمپ‌های خودرو و خار و بوش و چرخ دنده و.) و نیز صنعت کمبه همراهین و تراکتورسازی (انواع بوش‌های برنزی) هستفاده می‌شد و پایه اصلی این تولید هم فقط آهن‌های ضایعاتی هست.

شرکت متالورژی ایران در سال ۱۳۹۶ به همراه چالش‌های مختلف مدیریتی و عدم پرداخت دستمزد و حقوق مواجه بود؛ به طوری که به همراهر‌ها شاهد تجمع اعتراضی  و اعتصاب کارگران در مقابل هستانداری قزوین بودیم.

مشکلات این شرکت امروز به همراه اخراج تمامی کارکنان و تعطیلی آن به اوج خود رسیده و جمعی از کارگران به همراه حضور در مقابل هستانداری اعتراض خود را نسبت به بیکاری و عدم دریافت حقوق اعلام کردند.

 

دهستان تعطيلي كارخانه ها در دولت تدبير و اميد تمامي ندارد/ حمايت جريان دانشجويي از كارگران بلاتكليف كارخانه «متالورژی پودر»
 یکی از کارگران بلاتکلیف «مجتمع متالورژی پودر» در گفت‌وگو به همراه خبرنگار گروه دانشگاه مجمع ابوریحان،  به همراه اشاره به تعطیلی این کارخانه گفت: قبل از عید کل پرسنل  مجتمع متالوژی به خاطر پرداخت نشدن ۶ ماه حقوق و  معوقات تجمعی انجام دادند که به ما وعده داده شد حقوق،  عیدی و معوقات پرداخت می‌شود.

وی گفت: متاسفانه وعده مدیر کارخانه عملی نشده و کارگران تصمیم گرفتند مقابل هستانداری تجمع کنند در پی این تجمع جلسه به همراه نماینده کارگر و مدیر کارخانه و مسئو لین برگزار شد.

این کارگر گفت: قرار شد حقوق و معوقات ما بپردازند که فقط دو برج حقوق ما  شب عید پرداخت کردند.

وی افزود: به ما گفته بودند که در سال جدید جلسه فوری برای حل مشکلات کارخانه و برای پرداخت معوقات برگزار می‌کنیم.

کارگر بلاتکلیف مجتمع متالوژی پودر مطرح کرد: ما هرنامه‌ای که برای مسئولین فرستادیم و شفا‌هی گفتیم نیرو‌هایی در کارخانه داریم که چند ماه بعد به همراهزنشسته می‌شوند و این دردست نیست که در حق کارگر اجحاف شود.

وی گفت: چندماه داریم اعلام می‌کنیم که نگران کار و سوابق بیمه و معوقات و به ما قول دادند که کارخانه تعطیل نمی‌شود.

اعتراض کارگرانی که در ابتدای سال جدید به همراه در‌های بسته کارخانه روبرو شدند!
 

این کارگر خاطرنشان کرد: کار فرما به ما اعلام کرد که ۱۸ فروردین ماه روز اول کاری هست و به همراهید سر کار حاضر به همراهشید، اما متاسفانه  صبح ۱۸ فروردین ماه کارگران به همراه درب پلمپ شده مجتمع متالورژی پودر روبه رو شدند و نگهبه همراهن گفت: «به من گفتند پرسنل داخل کارخانه راه ندم».

وی در ادامه گفت: طی تماسی که به همراه مدیر کار خانه داشتیم، گفت: «قرارداد شما به همراه کارخانه تمام شده هست و هیچکس حق ورود به همراه کارخانه  ندارد و هیچ کاری نمی‌توانید انجام بدید و مجتمع تا اطلاع ثانوی تعطیل هست.»

قرارداد شما به همراه کارخانه تمام شده هست و هیچکس حق ورود به همراه کارخانه  ندارد و هیچ کاری نمی‌توانید انجام بدید و مجتمع تا اطلاع ثانوی تعطیل هست

 

 

کارگر مجتمع اظهار داشت:  نماینده کارگران به همراه ارسال نامه‌ای به اداره کار قزوین و البرز اعتراض ما را اعلام کرد. از طرفی مدیر عامل مجتمع به اداره بیمه نامه زد که به خاطر مشکلات مالی کارخانه تا اطلاع ثانوی تعطیل هست و تنها راهی که به ما ‍‍‍پیشنهاد دادند این بود که از بیمه بیکاری هستفاده کنیم.

 وی گفت: ما  کارگران مجتمع متالورژی پودر می‌خواهیم به همراه این کارخانه  ادامه همکاری بدهیم.

 

جریان دانشجویی نمی‌تواند نسبت به مشکلات مردم بی‌تفاوت به همراهشد*

یکی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه قزوین عضو دفترتحکیم وحدت در گفت‌وگو به همراه خبرنگار گروه دانشگاه مجمع ابوریحان، در این رابطه گفت: جریان دانشجویی نمی‌تواند نسبت به چنین مسائلی بی‌تفاوت به همراهشد و به همین دلیل هم دفتر تحکیم وحدت در نامه‌ای به هستاندار قزوین خوهستار رسیدگی به خوهسته‌های به حق کارگران این کارخانه شد.

وی تصریح کرد: این شرکت که در شهر صنعتی البرز قرار دارد، چیزی حدود ۱۵۰ نفر نیرو داشته و روزی تنها تولید کننده پودر آهن در خاورمیانه بوده و چیزی به همراهلغ بر ۲۰۰ نوع قطعه اعم از آهنی و برنزی تولید داشته که حالا به همراه خطر تعطیلی مواجه شده هست.

این فعال دانشجویی مطرح کرد: از مشکلات پرسنل این مجتمع به همراهید به مشکلات بهمن ۹۳، نداشتن بیمه تکمیلی از آبه همراهن ۹۴، عدم واریز به موقع حق بیمه تامین اجتماعی از ابتدای سال ۹۴ تاکنون واز همه مهمتر، تعویق حقوق چندماهه کارگران اشاره کرد.

وی اظهار داشت: متاسفانه در سالی که به همراه عنوان “حمایت از کالای ایرانی” نام‌گذاری شده ،کارگران «متالورژی پودر» در اولین روز کاری به همراه در‌های بسته آن مواجه شدند.

متاسفانه در سالی که به همراه عنوان “حمایت از کالای ایرانی” نام‌گذاری شده کارگران «متالورژی پودر» در اولین روز کاری به همراه در‌های بسته آن مواجه شدند.

 

 

این فعال دانشجویی تاکید کرد: متاسفانه به همراهوجود پیگیری‌های صورت گرفته مسئولان اقدامی برای رفع مشکلات آن‌ها نکرده‌اند که امیدواریم صدای این کارگران زحمت کش بزودی شنیده شود و مسئولان به داد این کارگران برسند.

 

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم