به همراهرزانی برای تعویق همه‌پرسی عراق شرط گذاشت!

۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ابوریحان

به گزارش مجمع ابوریحان به نقل از خبرگزاری فرانسه، ایالت متحده آمریکا روز گذشته از مسعود به همراهرزانی رئیس اقلیم کردستان عراق خوهست که همه پرسی هستقلال این منطقه را که قرار هست، ۲۵ سپتامبر (سوم مهرماه) برگزار شود، به تعویق بیندازد.
دفتر ریهست جمهوری اقلیم کردستان به همراه صدور بیانیه ای اعلام کرد: تیلرسون طی تماس تلفنی به همراه مسعود به همراهرزانی از تمایل واشنگتن برای به تاخیر انداختن همه پرسی هستقلال این منطقه خبر داد و اعلام کرد که واشنگتن ادامه برگزاری گفت و گوها و مذاکرت میان اقلیم و بغداد را تایید می کند.
به همراهرزانی در مقابل، خوهستار ارائه تضمین ها و جایگزین هایی از سوی آمریکا در قبه همراهل به تعویق انداختن این همه پرسی شد.
وزیر امور خارجه آمریکا ضمن قدردانی از نقش نیروهای کرد پیشمرگ در مبه همراهرزه به همراه گروه تروریستی (داعش) از نقش به همراهرزانی و رهبری سیاسی کردستان و نیز تصمیمش برای تشکیل هیاتی بلند پایه جهت انجام گفتگوهای سیاسی به همراه بغداد، هستقبه همراهل کرد.
در همین رهستا، به همراهرزانی تاکید کرد که یک هیات از اقلیم به زودی عازم بغداد می شود تا دربه همراهره آینده مناسبه همراهت به همراه هم گفت و گو کنند.
رئیس اقلیم کردستان در ادامه این سوال را مطرح کرد که، آمریکا چه تضمینی به ملت کردستان در مقابل به تعویق انداختن همه پرسی اقلیم کردستان می دهد؟ چه مواردی می تواند جایگزین حق تعیین سرنوشت ملت کردستان شود؟
وی مدعی شد: همکاری و همزیستی مسالمت آمیز که هدف اصلی کردستان و عراق بود در طول چند مرحله تاریخی گذشته، محقق نشد؛ از این رو ملت کردستان به راه خود ادامه خواهند داد و سرنوشتشان را تعیین خواهند کرد.
براساس این گزارش، به همراهرزانی هفتم ژوئن (تیر/خرداد) از برگزاری همه پرسی هستقلال اقلیم کردستان عراق در ۲۵ سپتامبر (سوم مهرماه) آتی خبر داده بود.
اقلیم کردستان عراق متشکل از سه هستان در شمال عراق هست که ازسال ۱۹۹۱ دارای حکومت خودمختار هست.
آمریکایی ها در یک به همراهزی دوگانه، پیشتر در برابر کردها، همواره زمان برگزاری همه پرسی را نامناسب عنوان می کردند و در مقابل بغداد از حاکمیت و یکپارچی عراق حمایت می کردند. 
این در حالیست که برغم اصرار مسعود به همراهرزانی رئیس اقلیم کردستان عراق به برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق در روز ۲۵ سپتامبر امسال، شمار زیادی از روشنفکران و احزاب اقلیم کردستان عراق بر این اعتقاد هستند که رهبران اقلیم دست به یک به همراهزی خطرناک زده اند که مردم اقلیم را رویاروی بحران های بسیار بزرگی خواهد کرد.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم