اطلاعاتی جامع و کامل در مورد کناف دانلود كتاب آموزش

۲۴ دی ۱۳۹۶ ابوریحان

كناف نام خانواده و موسسه ا‍‍ی در سطح ب‍‍ین الملل‍‍ی به همراه و‍‍یژگ‍‍ی ها‍‍ی ممتاز م‍‍ی به همراهشد.

اين شركت توسط برادران كناف كارل (karl) و دكتر آلفونس (dr.Alfons) در سال ۱۹۳۴ بنيانگذاري شده و هم اكنون فرزندان اين دو به طور مشترك و به همراه هماهنگي ساير اعضاي خانواده اين شركت را رهبري ميكنند.

شرکت کناف یکی از بزرگترین تولید کنندگان سیستم های ساخت و ساز خشک در جهان می به همراهشد.

ساختار کلی سیستم های ساخت و ساز خشک شامل صفحات روکش دار گچی ( و یا صفحات مسلح سیمانی ) و پروفیل های فولادی سبک می به همراهشد ، که این صفحات به عنوان پوشش و پروفیل ها به عنوان زیر سازی عمل می نمایند . مزایایی همچون سهولت، سرعت ودقت به همراهلا دراجرا، ایمنی دربرابرزلزله وحریق، خواص عایق بندی حرارتی، صوتی ورطوبتی وتعمیرات ونگهداری آسان موجب شده هست که امروزه سیستمهای ساخت وسازخشک به عنوان جایگزین روشهای منسوخ سنتی(بنایی)درصنعت ساختمان موردهستفاده قرارگیرند.

اطلاعات عمومی در مورد گچ ساختمانی

گچ از جمله مصالحی هست كه در صنایع ساختمان سازی از اهمیت ویژه ای برخوردار می به همراهشد و به علت ویژگی هایی كه دارد از زمانهای قدیم در امر ساختمان سازی مورد مصرف داشته هست. در بسیاری از ساختمانهای قدیمی مخصوصاً در دوران صفویه كه اغلب آنها در اصفهان موجود می به همراهشد گچ نقش مؤثری داشته و گچ بری های بسیار زیبه همراهیی از آن دوران به همراهقی مانده هست.
گچ به علت خواص خود از اولین قدم درایجاد یك بنا كه پیاده كردن حدود زمین می به همراهشد و به همراه اصطلاح برای ریختن رنگ اطراف زمین مورد نیاز می به همراهشد و همچنین تا آخرین مراحل بنا كه سفید كاری و نصب سنگ هست به همراهز هم گچ مورد نیاز هست و حتی در نقاشی ساختمان هم از گچ هستفاده می نمایند.

خواص گچ :

زودگیر بودن
خاصیت ازدیاد حجم
مقاومت در برابر آتش سوزی
آكوسیتیك بودن
ارزان بودن
خاصیت پلهستیكی گچ
رنگ گچ

گچ علاوه بر دو خاصیت عمده كه یكی زودگیری و دیگری ازدیاد حجم به هنگام سخت شدن هست دارای خواص دیگری نیز می به همراهشد از جمله آنكه اكوستیك هست و در آتش سوزی مقاوم می به همراهشد و ارزان و به وفور یافت می گردد ودارای رنگی سفید و خوش آینه هست.

مراحل تول‍‍يد صفحات روكش دار گچ‍‍ي

صفحات روکش دار گچي طي يک فرآيند پيوسته توليد مي شوند :

۱- دوغاب گچ که مخلوطي از گچ هستاکو ، آب و افزودني هاي خاص مي به همراهشد پس از مخلوط شدن در دستگاه مخلوط کن ، به وسيله ي چند خروجي به صورت يکنواخت بر روي کاغذ مخصوص پخش مي شود .

۲- سپس کاغذ فوقاني بر روي لايه دوغاب گچ قرار گرفته و ضخامت و شکل لبه هاي صفحه به همراه عبور از غلتک و قطعات مختلف ديگر ايجاد مي شود (لبه ها و بخش کوچکي از سطح فوقاني صفحه توسط کاغذ تحتاني پوشانده مي شود ) . بعد از شکل دهي اوليه ، صفحه ي توليد شده از تعدادي قطعه تنظيم کنندهنيز عبور کرده که در اين مرحله ضخامت صفحه به طور دقيق تنظيم مي شود . دوغاب موجود در حين حرکت بر روي تسمه نقاله به تدريج سخت مي گردد .

۳- در مرحله ي چاپ ، مشخصات محصول مانند نوع صفحه ، ضخامت ، زمان توليد و هستاندارد مربوطه بر روي صفحه ثبت مي شود .

۴- در مرحله ي برش ، نوار پيوسته صفحه توليد شده در طول هاي مورد نياز و هستاندارد برش داده شده و سپس قطعات برش خورده به سمت کوره خشک کن هدايت مي شوند .

۵- در اين مرحله ، رطوبت موجود در صفحات به آرامي تبخير شده و پس از خشک شدن ، صفحات بسته بندي و به محل انبه همراهر يا پروژه حمل مي شوند .
محصولات کناف :

-FR- مقاوم در برابر حريق MR- مقاوم در برابر رطوبت RG صفحات روکش دار گچي در چهار نوع معمولي

توليد مي شوند : – FMمقاوم در برابر حريق و رطوبت
:RG) Regular board( 1–صفحات معمولی

صفحات روکش دارگچی هستند که سطح و لبه بلند (طولي ) آن ها به همراه مقواي محکمي پوشيده شده هست . علامت مشخصه:درامتدادمحور میانی پشت صفحه مهرآبی کناف چاپ شده هست

موارد هستفاده : ديوارهاي جداکننده ، پوشش هاي ديواري سنتي به جاي گچ و خاک و گچ کاري ، سقف کاذب یکپارچه .

:MR) Moisture Resistant board) 2 – صفحات مقاوم در برابر رطوبت

صفحات روکش داري هستند که گچ تشکيل شده آن به همراه مواد مقاوم در برابر رطوبت ترکيب و کاغذ روکش آن به همراه مواد مقاوم در برابر رطوبت پوشش شده هست . علامت مشخصه:مقوای پشت وروی صفحه ،سبزرنگ می به همراهشد ودرامتدادمحورمیای پشت صفحه مهرآبی کناف چاپ شده هست.

موارد هستفاده : مانند صفحات روکش دار گچي ساده و همچنين سلولهاي تر در ساختمان نظير حمام ، آشپزخانه و دستشويي .

:FR) Fire Resistant board 3–صفحات مقاوم دربرابر حريق (

صفحات روکش داري هستند که گچ آنها حاوي الياف فايبرگلاس مي به همراهشند که صفحه روکش دار را در برابر آتش مقاوم مي نمايد . علامت مشخصه:درامتداد وسط پشت صفحه، مهرقرمزکناف چاپ شده هست.

موارد هستفاده : ديوارهاي جدا کننده ، پوشش جدار سنتي ، سقف کاذب یکپارچه و مناطقي که نياز به مقاومت در برابر آتش دارند مانند پله هاي اضطراري و اطراف شومينه . پوشش ستون ها وتيرهاي فلزي و بتوني

۴ – صفحات مقاوم در برابر حريق و رطوبت

:FM)Fire and moisture Resistant board (

صفحات روکش داري هستند که گچ آنها حاوي الياف فايبرگلاس ومواد مقاوم در برابررطوبت مي به همراهشند که صفحه روکش دار را در برابر آتش ورطوبت مقاوم مي نمايد . علامت مشخصه:مقوای پشت وروی صفحه سبزرنگ می به همراهشد ودرامتداد محور میانی پشت صفحه، مهر قرمز کناف چاپ شده هست.

موارد هستفاده : ديوارهاي جدا کننده ، پوشش جدار سنتي ، سقف کاذب و مناطقي که نياز به مقاومت در برابر آتش دارند مانند پله هاي اضطراري و اطراف شومينه . پوشش ستون ها وتيرهاي فلزي و بتوني درمعرض حرارت ورطوبت . وهمچنین درسلول های تردر ساختمان نظیر حمام آشپزخانه ودستشویی.

)Aquaplanes صفحات مسلح سيماني (

صفحات مسلح سيماني آکواپنل ، ترکيبي فشرده از سيمان پرتلند و مواد افزودني خاص بوده که پشت و رو و لبه هاي طولي آنها به وسيله ي شبکه اي از الياف شيشه ( فايبر گلاس ) مسلح شده هست . از اين صفحات در ديوارهاي خارجي ، وفضاهای داخلی به همراهدرصد رطوبت نسبی به همراهلا به کار می رود
تايلهاي سقفي

تايلهاي سقفي در ابعاد ۶۰ ×۶۰ سانتيمتر و در دو نوع ساده ( فاقد خواص صوتي ) و آکوستيک ( داراي خواص صوتي ) توليد و عرضه مي گردند . تايلهاي به همراه روکش و لايه آلومينيوم در پشت تايل نيز توليد مي گردد

۱- تايل هاي ساده

۱ – بدون روکش

۲ – روکش دار (PVC بر روی تایل. آلومينيوم بر پشت تايل )

۲- تايل هاي آکوستيک

۱ – مدل ۳۶/۱۲/۸

۲ – مدل ۱۸/۶

ويژگي اصلي تايل هاي آکوستيک ، قابليت جذب صوت به همراهلاي آنها مي به همراهشد . به همين سبب ، اين نوع تايل غالبه همراهً در ساختمان هايي نظير سينماها ، آمفي تئاترها و دفاتر کار مورد هستفاده قرار مي گيرد .

تايل هاي گچي ساده

تايل هاي گچي ساده فاقد خاصيت جذب صوت مي به همراهشند . اين تايل ها در دو نوع بدون روکش و روکش دار توليد و عرضه مي گردند .

تايل هاي بدون روکش داراي قابليت رنگ آميزي مي به همراهشند .تايل هاي به همراه روکش PVC نيازي به رنگ آميزي نداشته و بدين ترتيب سرعت کار به همراهلا مي رود .

تايل هاي به همراه روکش آلومينيوم ( در پشت تايل ) در مکان هايي که احتمال ريزش آب بر پشت تايل وجود دارد ( مانند محل عبور لوله هاي تأسيساتي ) و يا در محيط هايي که احتمال تعرق وجود دارد ( مانند مناطق شرجي نظير شمال يا جنوب کشور ) مورد هستفاده قرار مي گيرند .

تايل هاي گچي آکوستيک مدل ۳۶/۱۲/۸

اين نوع تايلها داراي خاصيت جذب صوت مي به همراهشند . سوراخهاي روي تايل به شکل دايره هايي به قطر میبه همراهشد.mm بوده که فاصله مرکز به مرکز اين سوراخ ها از يکديگر ۳۶mm8 و۱۲

تایل گچی اکوستیک مدل۶/۱۸

موادومصالح جنبی کناف

-مقاطع فولادی یا پروفیل

از شکل دهی ورق های فولادی گالوانیزه به روش نورد سرد تولید می شوند وجهت ایجاد زیرسازی دردیوارهای جداکننده سیستم های سقفی و… بکار می روند.از انواع آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– سازه هستاد:C(این مقطع فلزی سبک جزء عمودی قاب های فلزی را تشکیل می دهد.)

– سازه رانرUاین مقطع فلزی به همراه ارتفاع به همراهل ۳۰ درکف وسقف دیوار وبخش های افقی به همراهزشوها نصب می شود.)

– سازه نبشیاین سازه حفاظت ونگهداری از لایه پشم سنگ، در جزییات اجرایی مربوط به اتصال دیوار جداکننده به سقف متحرک هستفاده می شود.)

– اتصال مستقیم جهت اتصال به همراهربر c به سازه آویز هستفاده میشود و یا اتصال به همراهربر در نقاطی که ارتفاع آویز بسیار کم به همراهشد.)

– سازه آویزبه شکل c به ابعاد ۴۸*۳۵*۰٫۶mm که به قطعه اتصال سقفی و سقف اصلی و از طرف دیگر به قطعه آویز متصل هست.)

– قطعه اتصال سازه به سازه : ( در سقفهای سازه دو طرفه جهت اتصال سازه به همراهرور فوقانی به سازه صفحاتی هستفاده میشود.)

– اتصال سقفیبه وسیله عامل اتصال به سقف اصلی متصل میکنند.)

(Sinus پروفيل کناف سينوس (

از اين پروفيل جهت اجراي ديوارهاي قوسي هستفاده مي شود .

بتنه درزگير

بتنه درزگير ترکيبي هست از گچ مخصوص و مواد افزودني که به صورت پودر ( آماده ترکيب به همراه آب ) عرضه مي شود و براي درزگيري درز بين صفحات روکش دار گچي و محل پيچ ها هستفاده مي شود .

نوار درزگير

جهت مسلح کردن محل درزها وجلوگیری ازهرگونه ترک ،پس از مرحله نصب هستفاده می شود.این نوارها دارای انواع مختلف مانند فایبرگلاس کاغذی وفایبرگلاس توری پشت چسب دار هستفاده می شود.نوار درزگیر مناسب جهت محل هایی که دارای کدحریق میبه همراهشند نوارازنوع فایبرگلاس می به همراهشد

پيچ اتصال و بولت

از پيچ هاي اتصال جهت اتصال صفحات به پروفيلها هستفاده مي شود. بولت برای نصب قطعات به همراهوزن کم برروی صفحات روکش دارگچی مورد هستفاده قرار میگیرد.این پیچ های خودکار به همراهرهای تاوزن حدود۱۵ کیلوگرم راتحمل می کند.

(Perlfix) چسب پرلفيکس

پرلفيکس نوعي چسب تشکيل شده از گچ مخصوص و مواد افزودني مي به همراهشد که به صورت پودر ( آماده ترکيب به همراه آب ) عرضه مي شود . خمير پرلفيکس براي اتصال صفحات روکش دار گچي به سطوح زير کار در ديواره هاي پوششي هستفاده مي شود .

)Satin گچ ساتن(

گچ مخصوص ساتن کناف جهت پرداخت نهايي سطوح ايجاد شده به همراه صفحات روکش دار گچي کناف و همچنين سطوح سيماني ، آهکي و گچي به کار مي رود .

وسايل و ابزار

وسايل و ابزار شامل سه گروه مي به همراهشند ؛ وسايل حمل و جابجايي پنل ها ، ابزار برش و نصب و ابزار درزگيري.

جهت برش صفحات به ترتیب زیر عمل می کنیم:

۱-برش کاغذ روی صفحات

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم