ابراز همدردی دانشجویان دانشگاه تهران به همراه مردم میرزاولنگ افغانستان/ پلیس دیپلماتیک دانشجویان را متفرق کرد

۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ابوریحان

جمعی از دانشجویان دانشگاه های تهران عصر امروز به منظور ابراز همددری به همراه مردم ستم دیده و مظلوم میرزاالنگ افغانستان در مقابل سفارت این کشور در تهران حضور یافتند.

 به گزارش خبرنگار دانشگاه مجمع ابوریحان جمعی از دانشجویان دانشگاه های تهران امروز به همراه حضور در مقابل سفارت افغانستان در تهران به همراه روشن کردن شمع به همراه مردم مظلوم و ستم دیده میرزاالنگ افغانستان همدردی کردند. 

در این مراسم دانشجویان به همراه پلاکاردهایی که بر روی آنها نوشته شده بود امروز روز عزای اسلام هست، مسئله اول و آخر ما فلسطین هست، حقوق بشر امریکایی دروغ بزرگ قرن، مرگ بر امریکا، مرگ بر اسرائیل، شیعیان افغانستان عزیز دل اسلام هست و اگر انسانیت برایتان مهم هست فقط چشم آبی ها آدم نیستند و هیهات و من الذله خشم و انزجار خود را از جنایت تروریستی گروه داعش علیه مردم مظلوم میرزا النگ اعلام کردند. 

در این مراسم که به همراه تدابیر شدید امنیتی پلیس دیپلماتیک در مقابل سفارت افغانستان برگزار شد دانشجویان پس از روشن کردن شمع بلافاصله توسط پلیس دیپلماتیک از مقابل سفارت متفرق شدند. 

پلیس دیپلماتیک به بهانه اینکه این مراسم همدردی نیازمند مجوز وزارت کشور می به همراهشد غیرقانونی هست از این رو دانشجویان را مجبور کردند که مقابل سفارت افغانستان را هر چه سریعتر ترک کنند. 

این مراسم در حالی برگزار شد که حتی به دانشجویان اجازه داده نشد که در مقابل سفارت افغانستان حضور پیدا کنند به گونه ای که مجبور شدند که مراسم همدردی و روشن کردن شمع را در پیاده روی مقابل سفارت پاکستان اجرا کنند، اگر چه بلافاصله توسط ماموران متفرق شدند.

این مراسم در حالی پایان یافت که طبق هماهنگی های صورت گرفته قرار بود سفیر و دانشجویان افغانی نیز در آن حضور یابند  اما مراسم در غیاب آنان برگزار شد. 

مریدی از به همراهنیان برگزاری این مراسم همدردی در گفت و گو به همراه خبرنگار دانشگاه مجمع ابوریحان گفت: متاسفانه به دلیل شکاف در مبه همراهنی شاهدیم که مراسم ابراز همددری به همراه چشم آبی های فرانسوی در مقابل سفارت این کشور به راحتی برگزار می شود اما امروز دانشجویان به دلیل تجمع در مقابل سفارت افغانستان و برای همدردی به همراه مردم ستم دیده و مظلوم میرزاالنگ از طرف پلیس دیپلماتیک به همراه محدودیت مواجه شدند.

وی به همراه بیان اینکه متاسفانه جان مردم غزه، یمن، مسلمانان میانمار و بحرین برای برخی از آقایان در مقابل چشم آبی های اروپایی اصلا مهم نیست و آنها را انسان نمی دانند تصریح کرد: این بی تفاوتی بخشی از فرهنگ دولتی مهست و متاسفانه برخی ها به فرهنگ غرب دل بسته و وابسته شده اند.

وی به همراه اشاره به اینکه ما به همراه هر گونه اقدام تروریستی در هر جای جهان مخالفیم تصریح کرد: نمی شود دولت به یک ساعته نکشیده برای ابراز همدردی به همراه کشته شدگان حادثه تروریستی پاریس پیام تسلیت صادر کند و در مقابل شاهد به همراهشیم پس از گذشت چند روز از جنایت داعش در میرزاالنگ همین دولت سکوت کند. 

مریدی بیان کرد: در مراسم همدردی به همراه مردم فرانسه شاهد بودیم که این مراسم بدون اخذ هیچ گونه مجوزی برگزار شد و حتی حاضرین توانستند تا دیوار سفارتخانه هم برای ابراز همدردی پیش بروند اما امروز ما برای ابراز همدردی به همراه مردم افغانستان به همراه محدودیت مواجه شدیم به گونه ای که پلیس دیپلماتیک بلافاصله دانشجویان را از محل متفرق کرد و اجازه ندادند ما این کار را به راحتی انجام دهیم. 

وی تصریح کرد: از طریق یکی از روزنامه نگاران افغانی هماهنگی های لازم جهت حضور سفیر افغانستان در این مراسم انجام شده بود اما در نهایت مراسم به همراه غیبت سفیر برگزار شد البته دلیل این غیبت را هم نمی دانیم. 

وی به همراه بیان اینکه حوادث تروریستی و جنایت داعش در میرزاالنگ عزای ده نفر نیست بلکه عزای اسلام هست افزود: امروز مردم افغانستان به همراه جنایت امریکا و سگ دست نشانده این کشور یعنی داعش مواجه هستند اما متاسفانه دولت یک خط تسلیت هم برای ابراز همدردی و تاثر صادر نکرده هست حرف و درد ما این هست که چرا دولت در مقابل این جنایت ها از خود واکنش نشان نمی دهد البته این مسائل دارای مبه همراهنی فکری و متاثر از تفکرات لیبرالی و دل بستگی برخی از آقایان به غرب هست. 

لازم به ذکر هست؛ قرار بود دانشجویان افغانی نیز در این مراسم شرکت کنند اما به دلیل تاخیر و هم چنین اعلام برخورد پلیس دیپلماتیک به همراه دانشجویان ایرانی حضور آن ها نیز در این مراسم منتفی شد.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم